Hizmetlerimiz

Bilgisayar Sistemleri
Cumartesi, 01 Ocak 2011
Firmamız uygun fiyat ve kredi kartı ödeme seçenekleri ile istediğiniz özellik ve markalarda toplama bilgisayar, hazır pc, notebook/laptop,... Read More...
IMAGE Farmakom
Cumartesi, 01 Ocak 2011
           1991 den beri eczane yazılımının lider ismi olan FARMAKOM'un Afyonkarahisar Bölge Bayiliğini yapmaktayız.      FARMAKOM... Read More...
IMAGE Güvenlik Sistemleri
Cumartesi, 01 Ocak 2011
     Turunç Bilgisayar Güvenlik sistemleri ile sevdilklerinizi 7/24 koruma altına alın.       Güvenlik sistemi sizi sadece hırsızlardan... Read More...
IMAGE Masaüstü Bilgisayar Tamiri
Cumartesi, 01 Ocak 2011
Turunç Bilgisayar Evinizde ve iş yerinizde kullanmakta olduğunuz masaüstü bilgisayarınızda zaman zaman elektrik kesilmeleri, virüs sorunu,... Read More...
IMAGE Notebook Tamir
Cumartesi, 01 Ocak 2011
Firma bünyemizde, tecrübeli teknik ekip ve notebook konusunda uzman danışmanlarımız ile gerekli tamir, satış, yazılım ve donanım... Read More...

Toplam Ziyaretçi Sayısı

Kisi Ziyaret Etti

2 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

Eczanenizi Yönetin

Her işletme gibi eczaneler de karlılıklarını sürekli izlemek durumundadırlar. Oysa giderek eczaneler...

Vega One 1

Vega Yazılım’ın yeni ürünü One satış programı perakende satış yapan firmaların talepleri doğrultusun...

TK-C 9300E

Yüksek Çözünürlüklü Gece-Gündüz Görüşlü Kamera JVC’s new TK-C900E features ExDR (Extended Dynamic ...

APPLE INTEL CORE İ5 330S 2.7 GHZ 8 GB DDR3 1TB HDD 512 MB NVIDIA iMac 21.5"

iMac Performans ve tasarım. Sınırları zorluyor.  

Yazılım Ürünleri

Yazılım, değişik ve çeşitli görevler yapma amaçlı tasarlanmış elektronik araçların, birbirleriyle ha...

 • Eczanenizi Yönetin

  Cuma, 13 Eylül 2013 07:02
 • Vega One 1

  Cuma, 13 Eylül 2013 07:18
 • TK-C 9300E

  Cuma, 13 Eylül 2013 11:02
 • APPLE INTEL CORE İ5 330S 2.7 GHZ 8 GB DDR3 1TB HDD 512 MB NVIDIA iMac 21.5"

  Cuma, 13 Eylül 2013 19:19
 • Yazılım Ürünleri

  Pazartesi, 16 Eylül 2013 11:08
Cuma, 13 Eylül 2013 07:02

Eczanenizi Yönetin

Öğeyi Oyla
(0 oy)

Her işletme gibi eczaneler de karlılıklarını sürekli izlemek durumundadırlar. Oysa giderek eczanelere nakit girişi azalmakta, ilacın satılması ile karşılığının alınması arasındaki süre gittikçe artmaktadır. Günümüzde eczanelerin ekonomik yapıları neredeyse tamamen Sosyal Güvenlik Kurumlarının ödemelerine endeksli hale gelmiştir. Kurum iskontolarının yükselmesi, ilaç kâr oranlarının düşmesi yanında artan maliyetler, öncelikle eczane stokunu iyi bir şekilde yönetmeyi gerektirmektedir.

 


Stok Takibine Başlama

 

Stok tutmanın olmazsa olmaz diye nitelendirebileceğimiz bölümü, “İlk Stok Girişi” olarak adlandırılan eczanenin stokunun programa işlenmesi bölümüdür. Bu safhada karşılaşılan bazı sorunlar Eczacıları baştan yıldırmakta ve eczane açısından yaşamsal önemi olan stok takibinden vazgeçmelerine neden olmaktadır.

Bu sorunları ve bunlara karşılık gelen çözümleri şöyle sıralayabiliriz:
 

Dolaplardaki Ürünlerimi Nasıl Sayarım?


 

Dolapların sayılıp programa işlenmesi için zamanı olmadığını varsayan eczaneler, her dolabın sayılarak dökümünün yapılması uzun sürer kaygısıyla sayıma hiç başlamazlar. Bu konuda asıl endişe, sayılan dolap içinden ürün satılması ile ilgilidir. Oysa sayılan ürünler yazıldığı gibi, satılanlar da yazılırsa bu sorun ortadan kalkacaktır.
 

Eczane Çalışırken Stok Sayabilir mi ?

 

Tüm eczaneyi aynı anda sayıp bitirme zorunluluğu yoktur. Eczanenin yoğun olmayan saatlerinde bir dolabınızı sayın, programa girin ve bu dolaptan her çıkan ürünü programdan düşün. Ertesi gün diğer dolabınızı da sayın programa girin ve artık iki dolabınızdan yaptığınız satışları da programdan düşmeye başlayın. Bu süreç içerisinde gelen faturaları da programa girmeye başlayın (e-depo® ile depodan fatura aktarımı size bu konuda kolaylık sağlayacaktır).

Bu şekilde devam ederek tüm eczanenin stokunu 1 hafta içinde doğru bir şekilde programa aktarabilirsiniz. Bu yöntem, stok tutma ile ilgili deneyim kazandırmakta, stokun ürün ve personel ile ilgili taraflarında eczacıya yazılımla kontrol olanağı sağlamakta, sayım ve kayıt sırasındaki yanlışların fark edilmesini kolaylaştırmaktadır.
 

Kolay ve Hızlı Stok İçin Öneriniz?

 

Farmakom Online!’da stokunuzu hızlı bir şekilde girmeniz mümkündür : “Ürün” seçeneğinde “Hızlı Giriş” butonundan sonra “F4” tuşlanır ve alfabetik sıra ile ürün isimlerinin karşısına miktarları yazılır. Bu stok girişi sırasında Eczanede alım-satım faaliyetleri sürdürülmemelidir.
 

Stok Saymanın Daha Kolay Bir Yolu Yok mu?

 

Stokun çok hızlı sayılabilmesi, işin içine biraz daha teknoloji katarak mümkündür. Eczane, bir “El Terminali” ile bir kişi tarafından 3–4 saatte neredeyse hatasız bir şekilde sayılabilir. El terminalleri, barkod okuyuculardan farklı olarak içinde kendine ait belleği olan, veri girişi yapılmasına ve bu girilen verilerin bilgisayara aktarılmasına olanak sağlayan mobil aygıtlardır.
 

 

Stok Takibi Her Zamankinden Daha Kolay


Bilgisayar ortamında stok takibi yapmaya başlayan eczaneler zaman içerisinde değişik sorunlarla karşılaştıklarında stok takibinden vazgeçmeyi düşünürler. Oysa gelişen teknolojik olanakların Farmakom Online!’da yer alması bu sorunların üstesinden gelinmesini sağlamıştır.

Stok takibini zahmetli kılan iki unsur, alış faturaları ile kurum reçetelerinin programa kaydedilmesidir. e-depo® adını verdiğimiz modüler uygulama ile alış faturalarının programınıza aktarılması artık sadece saniyeler almaktadır. Yine, provizyon sistemlerine girilmiş reçetelerin, Farmakom’a ayrıca girilmesine gerek kalmadan “Reçete Aktarım” özelliği kullanılarak programa aktarılması, zamanla yarışan kullanıcıları büyük bir külfetten kurtarmaktadır.
 

SSK, Bağkur ve Emekli Sandığı Reçetelerim Stoktan Nasıl Düşülecek?

 

Kullandığınız SSK, Bağkur ve Emekli Sandığı Reçete Provizyon programlarına girdiğiniz reçeteler, gerekli ayarlar yapıldığında Farmakom Online!’a kolayca aktarılabilmektedir. Reçeteleri programınıza “İlk Stok Girişi”ne başlamanızla birlikte hemen aktarmanız gerekmez. Provizyon sistemlerinde ve programda yapacağınız parametre ayarları, isteğinize bağlı olarak işlediğiniz reçete bilgilerini daha sonra da programa aktarabilmenizi, böylelikle stoklarınızın doğru olmasını sağlamaktadır.

http://www.farma.net.tr/egitim/index.html adresinde Farmakom Online! Eğitim sayfasının Reçete Aktarımı bölümünde parametre ayarlarının ve reçete aktarımının nasıl yapıldığı detaylı bir şekilde anlatılmaktadır.
 

Ürün Girişlerini (Faturalarımı) Stoka Nasıl Ekleyeceğim?

 

Artık bu çok kolay, “e-depo®” modülü ile neredeyse tüm depolardan Internet aracılığı ile faturalarınızı anında programa kaydedebilir, yeni aldığınız ürünleri stoklara ekleyebilirsiniz.
(e-Depo® modülü hakkında ayrıntılı bilgi almak için buraya tıklayınız.)

Ya Peşin Satışlar?

 

Bir barkod okuyucunuz varsa bu da oldukça kolay. Peşin satışlarınızın tümü barkod okuyucu ya da elle programa kaydedildiği sürece, bu konuda bir sorun yaşamazsınız. Gün ortasında ya da sonunda tüm kayıtlarınız doğru tutulmuşsa, programın gerekli bölümlerinden nakit durumunuzu, kredi kartı ile satışlarınızı, reçeteli satışlarınızı, yaptığınız ödemeleri ve kasanızın anlık durumunu görebilirsiniz.
 

Hastalarımı, Ürünlerimi, Çalışanlarımı, İşletmemi Kontrol Edebilecek miyim?

 

Öncelikle yukarıdaki adımlar izlenerek stok tutmada belli bir aşamaya gelindiğinde, eczanenizi daha doğru kararlarla, hızla ve daha kolay yöneteceksiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Okunma 6870 defa Son Düzenlenme Salı, 17 Eylül 2013 06:44
Bu kategoriden diğerleri: Farmakom Online 2013 Güncellemesi »
Yorum eklemek için giriş yapın